معرفی وبلاگ
پاتوق عطربازها؛ وبلاگ جمعی علاقمندان عطر و اسانس و اودکلن است که با نگاهی حرفه ای به نقد و بررسی تخصصی عطرها می پردازند و تجربه های خویش را از ترکیب عطرها در اختیار دیگران قرار می دهند. پاتوق عطربازها؛معتبرترین و مطمئن ترین مرجع و فروشگاه اینترنتی عطر و اسانس ایران برمبنای صداقت و تخصص؛کانون مشاركت فرهيختگان در سنجش حرفه اي عطرهاست. شماره تلگرام؛ تم تم؛ سیگنال؛ ایمو؛پرایوسی مسنجر جهت تماس و ارتباط 09351790405 رضا هادی. لطفا توجه کنید: پاتوق عطربازها هیچ وبلاگ دیگری جز همینجا در سایت تبیان؛ ندارد.
دسته
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 208495
تعداد نوشته ها : 270
تعداد نظرات : 0
Rss
طراح قالب
مهدي يوسفي
جمعه این هفته پاتوق عطربازها یک ساله می شود. در آستانه ی اولین سالگرد تولد پاتوق مان؛ اینجا "معروف ترین فروشگاه اینترنتی عطر"است. نه تنها عطربازان؛ بلکه دوستانی که برای مصرف روزمره عطر خریداری می کنند و همکاران و حتی برخی وارد کنندگان عطر هم اینجا کامنتهای ما را بر روی عطرها می خوانند و فید بک دریافت می کنند. ما توانستیم روی بخشی از واردات عطر در کشور تاثیر بگذاریم و اشتیاق مان را برای داشتن عطرهایی با کیفیت تر نشان دهیم.
چنان که پیشتر گفته شد؛ عطرهای پاتوق آیینه ای واقع نما از نهایت بضاعتعطرهای موجود در کشور است . اسانسهایی که برخی شان کپی بهتر از اصل اودکلنهستند و برخی به اودکلنش شباهت ندارند؛ اما بسیار مقبول و عالی ساخته شده اند.
در سال دوم هم پاتوق؛ رویه خود را مانند سال اول ادامه خواهد داد. عطرهای جدید را نقد و بررسی می کند و در اختیار دوستان قرار می دهد تا نظرات و تجربه های عطرآگین شان را دریافت کند. هر عطری توجه بیشتری جلب کرد در پاتوق می ماند و هر عطری که نتوانست؛ جایگاه خود را از دست خواهد داد.
یک سالگی پاتوق بر همه عطر دوستان و عطربازان مبارک.
يکشنبه هشتم 9 1394 7:49 بعد از ظهر
سلام و صبح همه دوستان عزیز بخیر و آرامی
در خصوص موردی که جناب آقا رضا فرمودند ، برای من هم چنین حسی اتفاق افتادهاست ولی چون میدانستم موقتی و گذرا است به اون اعتماد و توجهی نکردم . به ذهنم میرسه که ادراک حسی ما آدما خیلی قابل اطمینان نیست و نمیتوتند ملاک واستاندارد قرار گیرد. ( مگر در شرایط استاندارد و پایدار ) مثال معروف ادراک ما آدمیان رو میشه با همون داستان معروف مولوی از برداشت چند نفر از یک فیل در تاریکی بیان کرد یا حتی راحت تر بگم ، وقتی خودمان حمام میریم ، اگه اول آب کمی داغ باشه و زیر دوش بریم ، اگه آب رو کمی ، فقط کمی ، سردترکنیم ، اونوقت میگیم آب سرد شد ، در صورتیکه آب هنوز گرم گرمه و فقط کمی خنک تر شده و این مسئله ناشی از خطای حسی ماست.
عطر گرم ، گرمه و حس گرمی به شخص میده و عطر خنک بر عکس . اگه من حس خنکی از یک عطر خنک ندارم ( مثل اون دوستمون که بعد از بو کردن ساحارا ، همه عطرای دیگه رو هم ساحارا درک میکرد ) تشخیص بویایی من ممکن است تحت تاثیر عواملی ( مثل مثال آب حمام ) با خطا مواجه است و شرایط استاندارد و پایداری، فعلا برای تست عطر وجود ندارد.
به هر حال این نوع ادراک ماها ( مخصوصا بویایی ) به نظرم میاد که قسمت اعظمش یاد گرفتنی است. مثلا اگر بوی رز رو من تا حالا استشمام نکرده باشم ،برای بار اول ( اگه کسی به من نگفته باشد که این بوی رز است ) من نمیدانم که این بوی چیست و یا برای اولین بار از تجربه تست عطرها اگه قبلا یاد نگرفته باشم که گرم و خنک به چه معنی است ، من در تشخیص این مورد ناتوان خواهم بود. گرمی و خنکی عطر هم همینطور است. ماها به مرور و در عرض مدتها سر و کار داشتن با عطر ها و رایحه ها، با بو کردن عطرها ( مخصوصا با دانستننوع عطر و نوع گروه بویایی و همچنین عناصر تشکیل دهنده اون مثل عود یا مشکیا ... ) یاد میگیریم و می آموزیم و اکتساب میکنیم که مثلا فلان عطر جزو کدام دسته از عطرهاست و چون از قبل میدانستیم که گرمه یا خنکه ، یاد میگیریم که فلان عطر گرمه یا خنکه. بنابراین ، بسته به قدرت تحلیل بویایی وقدرت حافظه بویایی ، هر وقت ما به عطری مشابه اون عطری که قبلا بو کرده ایم ، برخورد کنیم ، اون ها رو ( به کمک حافظه بویایی قبلی خودمان ) مقایسهمیکنیم و نتیجه میگیریم که این عطر جدید ، مثلا گرمه یا خنکه یا چوبیه یا ...
دوشنبه دوم 9 1394 10:26 صبح

“منبع اصلی ادکلن های گرانقیمت دنیا” چیه؟ شاید گرانقیمت ترین عطرهای جهان دارای مواد اولیه گرانقیمت باشند و یا شاید به خاطر برند آن ها باشد. گرانقیمت ترین عطرهای جهان معمولا از برندهای معتبری تولید می شود. یکی از منابع اصلی و پر استفاده در ساخت عطر و ادکلن ، گیاهان به خصوص گلها هستند. احتمالا شما هر هفته یا هر روز با آنها برخورد دارید و نمی دانید که این گل یا آن گیاه همان ماده اولیه ای عطری است که شما چند روز پیش پول زیادی برای خریدن ادکلنی با همان بو پرداخت کردین و به سادگی از کنار آن می گذرید. این گیاهان استفاده گسترده ای چه در ساخت روغن اصلی عطر و چه در ساخت بخش های دیگر دارند . منابع یا قسمتهای خوش بوی گیاهان می تواند گل برگ ها، پوست درختان ، چوب آنها، دانه ها ، ریشه ها پوست میوه ها ،صمغ ها و شیره های گیاهی باشند و اغلب اوقات به صورت یک راز ترکیبی باقی می ماند. در زیر نام و معرفی ۱۵ گل و گیاه مهم که “منبع اصلی ادکلن های گرانقیمت دنیا” می باشند آمده است :
 ۱-رز محمدی:
رز محمدی و رز دو تا از مهمترین منابع مهم عطر سازی است .عطر گل رز یا روغن گل رز بسیار گران بها است به طوری که در ساخت تنها یک گرم روغن گل رز به بیش از ۱۰۰۰ شکوفه گل نیاز داریم .این عصاره معمولا به روش عرق گیری بدست می آید.
۲-عصاره رز:
به صورت گسترده در در صنایع آرایشی و بهداشتی ،صابون سازی و مواد غذایی کاربرد دارد .روغن این گل معمولا در بلغارستان ،ترکیه یا در فرانسه تهیه شده و به کشور های دیگر فرستاده می شود .جای تعجب است که چرا عطر گل محمدی کاشان ما درصنایع عطر سازی دنیا شناخته شده نیست یا حداقل ردی از نام آن در برند های معرف به چشم نمی خورد .
۳-یلانگ یلانگ:
این گل به طور گسترده در ساخت ادکلن های آسیایی یا شرقی مثل chanel 5 یافت می شود .محل زندگی این گیاه کمیاب در آسیای شرقی به خصوص فیلیپین است .
۴- یاسمن:
بعضی از گونه های گل یاس بسیار مناسب برای عرق گیری و استفاده در عطر است ،این گل به کشور فلیپین نسبت داده می شود و در این کشور به نام سمپاگیتا شناخته می شود .
۵- گل ابریشم:
این گل در خیلی مناطق به نام گل سوزنی شناخته می شود کاربرد زیادی در صنایع عطرسازی دارد . عصاره این گل که از طریق عرق گیری یا تقطیر به دست می آید به نام cassie مشهور است این اسانس به طور گسترده در صنایع عطر سازی به خصوص اروپا استفاده می شود و هند بزرگترین تولید کننده اسانس این گل در جهان است .
۶- میخک
این گل اگر چه خیلی جذاب نیست اما رایحه آن بشدت خوش بو است این گل مطبوع در عطر سازی ، ساخت لوازم آرایش کاربرد دارد ؛ملکه الیزابت علاقه زیادی به این گل داشته و این گل را در گلدان های اتاق و جعبه های گل کنار پنجره قرار می داد تا هوای آمیخته با عطر این گل را استشمام کند .
۷- گل مریم:
این گل دلفریب و عاشقانه یکی از این منابع مهم عطرسازی است و اغلب در قلب رایحه ها به کار می رود یعنی در دسته اسانس های میانی جای میگیرد و شما آن را بعد از مدتی از اسپری کردن ادکلن روی خودتان تا مدتی طولانی احساس می کنید .
۸- وانیل:
گلی دیگر که کاربرد گسترده ای در هنر ادکلن سازی وعطر سازی به اندازه مواد خوراکی دارد گل وانیل است . این گل در ساخت عطر به عنوان یک رایحه برانگیزنده و درمان کننده هیجان خفته به کار گرفته می شود .
۹- بنفشه:
یکی از منابع مهم صنایع عطرسازی گل بنفشه است . طراحان عطر و ادکلن از اکثر قسمتهای این گیاه ریشه،…و آن در ساخت عطر استفاده می کنند و این گیاه از منابع پر استفاده است .
۱۰- مریمی یا مریم گلی:
رایحه این بسیار لطیف و ظریف است و در عطر به طور گسترده مصرف می شود
۱۱- آویشن:
معمولا روغن اساسی ادکلن ها از ۲۰% تا ۵۵% عطر آویشن ساخته شده است از خواص مهم این گیاه خاصیت ضدعفونی کنندگی آن است.
۱۲- نعناع:
این گیاه یکی از منابعی است که در روغن اساسی با نسبت ۴۰% تا ۹۰% به کار می رود و در ساخت لوازم بهداشتی هم کاربرد دارد .
۱۳- اسطوخودوس:
گل سنبل به طور گسترده در باغها رشد می کند و گل ها و شکوفه های این گل یکی از منابع وسیع ساخت عطر است
۱۴- نعناع هندی:
نعناع هندی گیاهی با رایحه سنگین و قوی است . این گیاه از صد سال پیش تا به امروز به امروز در ساخت عطر و ادکلن استفاده می شود .
۱۵- رزماری:
رزماری یک رایحه جنگلی و دائمی مثل برگ های چهار فصل این گیاه است رزماری یک گیاه بومی از منطقه مدیترانه است و یکی از بزرگترین منابع تولید عطر بشمار می رود رزماری از گیاهان یا ادویه هایی است که در داروسازی وغذا و لوازم آرایشی و نوشیدنی ها هم استفاده می شود
دوشنبه دوم 9 1394 10:24 صبح
بعد از ایسی میاکه بلو؛ فعلا پاتوق عطر جدیدی نداره. باید تا ابتدای 2016 صبر کنیم . تام فورد نویر د نویر و وی آی پی رز 212 و گالووی مارلی حتمی اند. ظرفهای 30 و 50 و 100 میل شیشه ای پلمپی هم به زودی در دسترسند.
دسته ها : خارج از موضوع
يکشنبه اول 9 1394 4:26 بعد از ظهر
X